Test

Opieka Online

Ciekawoski

Szybki Kontakt

Zadzwoń: 883-92-10-52 Napisz: info@vitanutrica.pl

Dieta Śródziemnomorska

Dieta śródziemnomorska (nazywana przez kardiologów dietą DASH)

 Na większości diet odchudzających promowanych w mediach specjaliści, w tym my, stawiają krzyżyk.

I prawdą jest, że w większości diety „cud” są wyniszczające dla organizmu i sprawiają, że szybciej wracamy do poprzedniej wagi i dostajemy jeszcze w  prezencie dodatkowe kilogramy. Ale nie każdą „modną” dietę należy skreślać. Dieta śródziemnomorska to coś, czemu dietetyk może powiedzieć TAK. Nie dość, że pozwala pozbyć się nadmiaru kilogramów, to korzystnie wpływa na układ krwionośny, obniża poziom złego cholesterolu, pomaga w miażdżycy i innych chorobach układu krążenia. Ze względu na odpowiednią zawartość Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych ma bardzo doby wpływ na układ nerwowy i odporność.


Po krótce , co się w niej je:
• Ciemne, pełnoziarniste pieczywo
• Dużo Warzyw i owoców (Produkty bogate w antyoksydanty)
• Ryby (bogate w Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe)
• Nietłuste mięso np. pierś z kurczaka bez skóry
• Orzechy, migdały, pestki słonecznika i dyni
• Tłuszcze roślinne (oliwę, olej)
• Związki o działaniu przeciwzapalnym np. czosnek, niektóre przyprawyCo należy wyeliminować (lub przynajmniej ograniczyć do minimum):
• Mięso wieprzowe, wołowe
• Tłuszcze zwierzęce: smalec, masło, śmietanę
• Podroby
• Słodycze i inne wysoko przetworzone przekąski Instytut Żywności i Żywienia poleca tę dietę (albo raczej sposób żywienia) jako zapewniającą długie i zdrowe życie. Dieta jest zgodna zarówno w rodzaju produktów jak i ich porcjach z talerzem zdrowego żywienia (dawniej piramidą żywieniową). Zaleca spożycie węglowodanów pochodzących z kasz, ziemniaków, pełnoziarnistych makaronów i chleba. Białko pochodzi z chudego mięsa, wędliny (szczególnie gdy osoba cierpi na nadciśnienie i chorobę niedokrwienną serca) powinno się zastępować pieczonym mięsem. Nie powinno się używać przypraw zawierających konserwanty i glutaminian sodu. Żywność powinna być regionalna i świeża. Nabiał najlepiej spożywać w postaci jogurtów naturalnych, kefirów, maślanki, natomiast powinno się unikać serów żółtych i topionych ze względu na dużą zawartość tłuszczów nasyconych.
Dieta śródziemnomorska to dobry sposób odżywiania dla całej rodziny, nie wymaga bardzo dużych modyfikacji w kuchni, jedynie zastąpienia pewnych produktów innymi i jedzenie w rozsądnych ilościach. Jest prosta i dobra dla naszego zdrowia. I co najważniejsze nie jest wzięta z księżyca, nie ma udziwnionych zasad, nie narzuca rygorów i tego, że we wtorek mamy mieć ochotę zjeść rybę a w środę jest to już zabronione. Jest naturalna i organiczna, może się zwyczajnie wkomponować w nasz codzienny jadłospis tak, aby stać się nieobciążającym sposobem żywienia na całe życie.
Polecamy!

Poradnia VitaNutrica 

ul. M.C. Skłodowskiej 3, lok.1 (Budynek Dom Technika – NOT, parter) Numer konta bankowego: 97 2490 0005 0000 4000 8360 7833
Aby sprostać Państwa potrzebom, jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 13:00.

KONIECZNA JEST WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA TELEFONICZNA LUB MAILOWA.

Rezerwacja wizyty:
telefonicznie: 883-92-10-52
drogą elektroniczną: info@vitanutrica.pl
przez Formularz Kontaktowy dostępny na stronie
Już dziś umów się na spotkanie!

Formularz Kontaktowy

Call Now Button