Test

Głodówka a kilogramy

Głodówka to z definicji czasowe ograniczenie spożycia energii z pożywienia do zera (lub blisko zera).  W praktyce; oznacza poświęcenie całego dnia na nie myślenie o jedzeniu (co oczywiście daje odwrotny skutek), całej nocy na snach o soczystym kurczaku, a całej energii… na nie zuzywanie energii! Głodówka istniała jeszcze zanim komuś w ogóle przyszło do głowy, że można chcieć się odchudzać. Miała być wtedy elementem oczyszczenia z toksyn, oddechem dla układu pokarmowego. I trzeba przyznać rację naszym przodkom- głodówka do odchudzania się nie nadaje! Głodówki mamy różne; jest ta medyczna, kiedy po ostrym zatruciu pokarmowym czy zabiegach chirurgicznych dla naszego dobra musimy zrezygnować z jedzenia zupełnie (zwykle obejmuje to okres nie dłuższy niż 24-48 godzin), czy przerzucić się na kleik ryżowy. I taka głodówka we wspomnianych sytuacjach na pewno jest dla nas korzystna. Ale dziś o głodówce myśli się głównie jako o najlepszym sposobie na szybką utratę kilogramów („nic nie jemy wiec super chudniemy”).

Głodówka ma swoje zalety, ale tylko ta trwająca NAJWYŻEJ dwa dni. Są to
:
• Obkurczenie żołądka, a w ten sposób późniejsza ochota na mniejsze porcje
• Chwila wytchnienia dla układu pokarmowego szczególnie miła po takim wysiłku jakim są np. święta
• Szansa dla nerek i wątroby na pozbycie się toksyn (jednak badania na ten temat są sprzeczne)
Głodówka, którą prowadzi się przez wiele dni ma skrajnie negatywne skutki:
• Zwolnienie metabolizmu do minimalnych obrotów kosztem funkcji organizmu. Zużywamy dużo mniej energii niż moglibyśmy, zatem skłonni jesteśmy do gromadzenia tłuszczu…
• Zawroty i bóle głowy, osłabienie, omdlenia, wyziębienie organizmu i inne skutki niedostatków glukozy w naszym organizmie
• Nie można sobie pozwolić na dodatkową aktywność fizyczną- zwyczajnie nie mamy na nią siły…
• Trawienie własnych mięśni, wiec obniżenie masy mięśniowej, będącej naszym obrońcą przed nadmiarem tkanki tłuszczowejTen sposób jedzenia albo ściślej- nie jedzenia nie jest najlepszym pomysłem na odchudzanie, ma ze wszystkich diet odchudzających największe ryzyko bardzo szybkiego powrotu straconych kilogramów.  Ciężko na niej wytrwać. Sieje spustoszenie nie tylko w ciele ale i w głowie, mogąc prowadzić wręcz do zaburzeń odżywiania. Dodatkowo wiemy z biochemii, że aby spalić tłuszcze z tkanki tłuszczowej potrzebujemy węglowodanów, ale skąd mamy je brać skoro ich zapasy w postaci glikogenu zostały zużyte w pierwszej kolejności a my ich nie dostarczamy z pożywieniem?
UWAGA: Należy pamiętać, że z głodówki (szczególnie długotrwałej, wyniszczającej) bardzo ostrożnie należy wchodzić w normalne żywienie, ponieważ układ pokarmowy z czasem musi niejako od nowy nauczyć się trawić pokarm. Powinno się ostrożnie wprowadzać mleko bo organizm przestaje produkować enzym do jego trawienia (laktazę), gdy nie podajemy mu materiału do trawienia. W przypadkach skrajnego głodzenia i późniejszego szybkiego wprowadzenia pokarmów ciężkostrawnych czy wysokoprzetworzonych może dochodzić do uszkodzenia wątroby lub gwałtownych dolegliwości żołądkowo-jelitowych…Głodówka zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. Lista chorób, w których jest kategorycznie zabroniona jest bardzo długa!Podsumowując: głodówka jedno czy dwudniowa może, stosowana sporadycznie, celowo i umiejętnie, może okazać się dobrą sprawą. Szczególnie gdy będzie się opierała na przetartych owocach lub warzywach i dużej ilości wody i stosować ją będą osoby o dobrych codziennych nawykach żywieniowych. Natomiast głodówka stosowana jako dieta odchudzając może nam przynieść więcej szkód niż satysfakcji (krótkiej, bo tylko do szybkiego efektu jo-jo).
Dopisek Dietetyka: traktując o głodówkach, krążą nam po głowie również „paragłodówki”, do których niewątpliwie należą dieta kopenhaska i szereg monodiet, np. owocowa, warzywna, mleczna i inne..

Poradnia VitaNutrica 

ul. M.C. Skłodowskiej 3, lok.1 (Budynek Dom Technika – NOT, parter) Numer konta bankowego: 97 2490 0005 0000 4000 8360 7833
Aby sprostać Państwa potrzebom, jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 20:00 oraz w soboty w godzinach od 10:00 do 13:00.

KONIECZNA JEST WCZEŚNIEJSZA REZERWACJA TELEFONICZNA LUB MAILOWA.

Rezerwacja wizyty:
telefonicznie: 883-92-10-52
drogą elektroniczną: info@vitanutrica.pl
przez Formularz Kontaktowy dostępny na stronie
Już dziś umów się na spotkanie!

Formularz Kontaktowy

Call Now Button